700x390-blog_newsletter

Oddech… Pierwsza rzecz jaką robimy, gdy przychodzimy na świat i ostatnia jaką wykonujemy przed śmiercią.

To dar pozwalający nam odkryć więcej niż widoczne dla oczu…

Zabiegani, w pogoni za własnymi marzeniami często zapominamy o złapaniu oddechu. Chcemy mieć nowszy samochód, większy dom, lepiej płatną pracę, większe dochody w  swoich firmach, częściej jeździć na wakacje, mieć modne ciuchy… I to jest OK. I nie ma w tym nic złego. Gdy to już osiągamy często okazuje się jednak, że czegoś nam w tym wszystkim brakuje… Brakuje nam obecności…

Pomyślisz sobie – no tak, ale przecież ja jestem obecna!

Czyżby? Przyjrzyj się sobie i sprawdź na ile jesteś świadoma swojego tu i teraz. Na ile pozwalasz, by twój oddech był głęboki, by Cię wspierał i pozwalał wyrazić prawdziwą siebie…

Kiedyś też tak pędziłam, osiągając sukces za sukcesem, realizując kolejne marzenia, odwiedzając kolejne wymarzone zakątki świata. Tylko czy naprawdę byłam w tym obecna? Gdy popatrzę na to z perspektywy dnia dzisiejszego wiem już, że było mnie w tym mniej niż więcej. Od kilku lat jest jednak inaczej… Spełniam swoje marzenia pozwalając sobie przy tym na doświadczanie, na refleksję, na wdzięczność…

Jak tego dokonałam? Pamiętam, jak w 2012 roku zaczęłam swoją przygodę z jogą. Kto z Was ćwiczy bądź próbował ten wie, że podstawą w jodze jest właśnie oddech. I tak też zaczęłam odkrywać dar jakim on jest.

Bez względu na to czym zajmujesz się na co dzień, zachęcam Cię do świadomego oddychania.

Oddech pozwala nam zmienić stan umysłu, rozluźnić ciało, kontrolować stres, o który w dzisiejszych czasach nietrudno. Pozwala również na relaks, wyciszenie, obecność…

Tak jak realizowanie własnych marzeń, dobre relacje z otoczeniem, rozwój kariery czy też własnej firmy są dla wielu z nas ważne, tak świadomość własnego oddechu powinna stanowić istotny element naszej codziennej egzystencji i fundament budowania szczęśliwej wersji siebie.

I niby nic trudnego, a jednak zwróć uwagę jak przy stresowej sytuacji zmienia się Twój oddech – staje się płytki, krótki i szybki tym samym działając przeciwko Tobie, zamiast na Twoją korzyść.

Świadomy oddech może być natychmiastowym remedium na sytuacje kryzysowe, które pojawiają się przecież w życiu każdego z nas.

Zachęcam Cię zatem do obserwowania siebie i zadania sobie kilku prostych pytań:

  1. Czy oddychasz w pełni świadomie i jak to jest?
  2. Co daje Tobie oddech?
  3. W jakich sytuacjach pomaga Ci świadomy oddech?
  4. Kiedy łapiesz się na tym, że wstrzymujesz oddech bądź staje się on krótki i płytki?

 

Zacznij już dzisiaj świadomie oddychać. Poniżej przedstawię Ci proste ćwiczenie. Może być ono wykonane w dowolnym momencie dnia. Wystarczy poświęcić mu kilka minut:

  • stań lub usiądź z wyprostowanymi plecami
  • połóż dłoń na przeponie
  • zrób głęboki wdech przez noc, wciągając powietrze długo i spokojnie
  • wstrzymaj swój oddech przez kilka sekund
  • następnie zrób głęboki wydech powoli przez nos

Proponuję wykonywać to ćwiczenie kilka razy w ciągu dnia. Pozwoli Ci ono na budowanie własnej świadomości, chwilę refleksji i świadome bycie w chwili obecnej.

Agnieszka

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Start typing and press Enter to search